İÇEÇEKLER

Dalgona Kahve Tarifi – Kolay Tarif

Dalgona Kahve Tarifi – Kolay Yemek Tarifi

Merhaba virüs nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde son günlerin en trend kahvesi. Dalgona Kahvesi Denedim . Aslında, bu tür kahveyi sevmiyorum. Arada bir kendimizi şımartmalıyız, değil mi? Önce Yeşim ablam denedi, kendim denemek istedim. Kahve tüketmeyi seviyorsanız ve aynı tür kahve içmekten sıkıldıysanız mutlaka denemelisiniz. Aslında köpüklü Kore kahvesinin adını duymuşsunuzdur .Tiktok kahvesi. Bu kahveyi diğer kahvelerden farklı kılan, sütle karışmayan yoğun köpüğüdür.

Yapımı çok kolay ve çok az malzeme var. Fakat dikkat edilmesi gereken birkaç detay var. Öncelikle kahvesini şekersiz tüketenler için üzücü olanı söyleyeyim. Şekersiz köpük kahve asla koyulaşmaz. Şeker oranını azaltın demek isterdim ama köpüğü kıvamına getiremezsiniz.

Çırpmak için tel veya mikser kullanın. Tabii mikseriniz varsa asla tel kullanmayın. :)))) Çünkü tel çırpıcı ile bu işlem uzun sürüyor. Çünkü kıvam alması için en az 400 defa çırpılması gerekiyor. Bu biraz güç ister. Mikser bu görevi tel çırpıcı adına seve seve üstlenir. 🙂

İlk bakışta bu tutarlılık gibi görünmeyebilir ancak endişelenmenize gerek yok. Çırpıldıkça koyulaşacaktır. Yaklaşık bir dakika vermem gerekirse güçlü bir mikser ile 3 dakika çırptım.

Kahve Frappe’ye oldukça benzer. Yaz günlerinde buzlu süt ile hazırlanabilir. Ya da alttaki sütü ılık olarak kullanabilirsiniz.

Deneyecek olanlara bol şans. Ve denediğiniz tariflerimin görsellerini Instagram’da paylaşın. @yasemininmutfagindan Hesabımdan DM yoluyla bana iletirseniz hikayemde köşemde seve seve yayınlarım.

Dalgona Kahvesi için Malzemeler -2 kişilik


2 yemek kaşığı granül kahve (altın kullandım)

2 yemek kaşığı toz şeker

2 yemek kaşığı ılık su

1 su bardağı su Süt

Buz – isteğe bağlı

Dalgona Kahvesi Nasıl Yapılır?


Çırpıcıya kahve, şeker ve ılık suyu koyun.

Mikser ile rengi açık kahverengi olana ve koyulaşana kadar 3 dakika çırpın.

Bardakta süt istiyorsanız, buz küpleri ekleyin. Ilık süt de kullanabilirsiniz.

Bir kaşık yardımıyla kahvenin köpüğünü alın ve üzerine sürün.

Ben büyük bardakla yaptım. Küçük bir bardakla yaparsanız iki ölçü elde etmiş olursunuz.

AFİYET OLSUN.

#Dalgona #Kahve #Tarifi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu