Genel

Nedir Bu Açık Süt Modası? – Kolay Tarif

Nedir Bu Açık Süt Modası? – Kolay Yemek Tarifi

Bir süredir erken uyumaya çalışıyorum. Elbette vücut geç saatlere alıştı ve hemen uyum sağlayamadı. Bu yüzden ballı süt içmeye çocukken olduğu gibi başladım. Normalde çok süt içme alışkanlığım yoktu. Ancak, onu seviyorum. Neyse her gece süt içmeye başlayınca marketteki alışveriş sepetime biraz daha süt eklemeye başladım.

sütun-fayda-20201506095327725

Size bununla ilgili bir hikaye anlatacağım…
Dün markette süt reyonunda seçim yapmaya çalışırken yanımda bir kadın belirdi ve bana onaylamayan gözlerle ve elimdeki paketlenmiş süte baktı. Ben de bu tür durumlara dayanamıyorum, hemen bir sorun mu var diye sordum. Bayanın bir kutu süt almaya takıntılı olduğu ortaya çıktı. Açıkta doğal ve organik sütler satılırken neden marketten kutu süt aldığımı sordu. Sağlığımız konusunda bu kadar hassasken; Paketli ve açık süt hakkında bildiklerimi tek tek anlatmak istedim.

1-Açık süt doğal ve organik değildir. Organik sertifikası olmayan hiçbir gıdaya organik diyemeyiz.
Piyasada çeşitli markalar altında satılan berrak sütler bulunmaktadır. Hangi kontrollerden geçtiğini, hangi koşullarda üretildiğini bilmiyoruz. Çünkü açıkta satılan süt, ruhsatsız, denetlenmemiş süttür. Kaynağını bilmediğiniz ve muayeneden geçmemiş bir süte doğal süt denilemez.
2- Paketlenmiş sütler hiçbir katkı maddesi eklenmeden kutulandığından sağlıklıdır. Çiğ süt, ambalajlamadan önce tüm dünyada ısıl işleme tabi tutulur. Böylece insanlarda ciddi hastalık riski oluşturabilecek faktörler sütten tamamen uzaklaştırılır. Açıkta satılan süt herhangi bir işlemden geçmediği için bu ciddi sağlık riski her zaman mevcuttur.
3- Çiğ olarak tüketime sunulan açık sütlerde soğuk zincir sağlanamadığı için bakteri tüketiciye ulaşana kadar taşıma sürecinde çoğalır.
4- Açık süt alındıktan sonra evde uzun süre kaynatılır. Bu kaynama sırasında vitaminler ve besinler kaybolur.

süt faydası-20201506095255433

Tabii ki tüm süreci kısaca hanımefendiye anlattım. Bunları bilmek için uzman olmaya gerek olmadığını, biraz araştırma ve biraz daha farkındalıkla bu bilgilere kolayca ulaşabileceğinizi vurguladım. Önyargıları kırıldı ve konuşmanın sonunda bana hak verdi. Söylediklerim hanımefendi üzerinde ne kadar etkili oldu, açık süt alma alışkanlığından vazgeçebilir mi bilmiyorum ama en azından bir kişiye daha bilinen yalanlar ve bu hataların ne gibi tehlikeler doğurduğu konusunda bilgi vermekten mutluluk duyarım. sağlık gibi önemli bir konu. Öte yandan, araştırmadan körü körüne bir şeylere inandıkları için insanlara kızıyorum. Tüm dünyada olduğu gibi, ısıl işlem görmüş ve besinlerini kaybetmeyen konserve sütü güvenle tüketmek mümkünken, neden macera arandığını gerçekten anlamıyorum.
Siz siz olun bilmediğiniz sütü kullanmayın. Güvenli ve kontrollü, paketlenmiş sütün rahatlığını bırakıp macera aramayın. Söyle bana.
A bumadlar reklam içeriği.

#Nedir #Açık #Süt #Modası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu