Genel

Sütün Yararı ve Süt Tüketimi Üzerine Biraz Konuşalım – Kolay Tarif

Sütün Yararı ve Süt Tüketimi Üzerine Biraz Konuşalım – Kolay Yemek Tarifi

Starbucks’ta kahve kuyruğunda beklerken siparişleri biraz dinledim. İçlerinden biri yağlı sütlü içkisini isterken, sporda tayt ve kolunda spor çantasıyla neler yaptığını arkadaşına ayrıntılı olarak anlatan bayan, yağsız sütlü bir Americano istedi. Düşündüm ve düşündüm, ne zaman bu kadar ortaya çıktı? Geçmişte gerçekten bu kadar çeşitli süt var mıydı?

Tam yağlı süt, yağsız süt, badem sütü, soya sütü, organik süt söz konusu olduğunda çeşitler giderek artıyor. Artıyor ama bilinçli olarak tüketiyor muyuz? Örneğin, tam yağlı süt ile yağsız süt arasındaki farkı ne kadar biliyoruz?

Yağlı Süt, Yağsız Süt, Yarım Yağlı Süt…

Belki fark etmişsinizdir, marketlerde gördüğümüz sütler yağ oranlarına göre 3 farklı şekilde sunulmaktadır:

Bütün sütler: Yağ içeriği azalmayan ve enerji içeriği korunan süttür. Tam yağlı süt %3 ila %3.4 yağ içerir.
Yeterli ve dengeli beslenme için besinlerle birlikte yeterli miktarda yağ alınmalıdır. Süt yağı önemli bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda laktozun en iyi şekilde kullanılmasını ve vücut için gerekli olan A, D, E, K vitaminlerinin taşınmasını sağlar.

Yarım yağlı sütler: Yarım yağlı süt, herhangi bir koruyucu madde kullanılmadan tam yağlı sütün içindeki yağın azaltılmasıyla üretilir. Yarım yağlı süt genellikle %1 ile %2 arasında yağ içerir.

Yağsız/ekstra hafif sütler: Yağ oranı %0,15 ve altı olan sütlerdir. Normal sütten daha az kaloriye sahip oldukları için özellikle kilo kontrolü için kullanılırlar ve kalp damar hastaları tarafından tercih edilmesi önerilir.

hafif süt
Hafif Süt Ürünleri Sağlığa Zararlı mı?

Geçenlerde bir arkadaşım hafif sütün zararlı olduğu hakkında bir şeyler duyduğunu söylediğinde araştırmaya başladım. Çünkü hafif sütün zararlı olduğuna dair şehir efsanesi, sütle ilgili bilinen yanılgılar arasında adeta başı çekiyor. Bu yüzden birkaç kaynak okudum, hepsi aynı şeyi söylüyor; Hayır, light süt zararlı değildir. Sütteki “light” terimi, sütteki enerji değerinin diğer süt ürünlerine göre daha az olduğunu göstermek için kullanılmaktadır.

Hangi Sütü Tercih Etmelisiniz?

Bu kişiden kişiye değişen bir şey. Bu nedenle herhangi bir hastalığınız yoksa veya doktorunuz tarafından uyarılmamışsanız, kilo vermek veya kilo vermek gibi bir amacınız yoksa normal yağlı yani tam yağlı süt tüketebilirsiniz. Ancak doktorunuz sizi uyardıysa, bir hastalığınız varsa veya kilonuza dikkat ediyorsanız, kalori hesabı yapıyorsanız yarım yağlı veya yağsız süt tüketebilirsiniz.

A bumadlar reklam içeriği.

#Sütün #Yararı #Süt #Tüketimi #Üzerine #Biraz #Konuşalım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu